
Dieta na jesień, która obroni Cię przed jesienną chandrą
Sezon urlopowy powoli dobiega końca i musimy przyzwyczaić się do bardziej pochmurnej aury. Jesień już daje się we znaki – potrzebujemy więcej snu lub… więcej kawy. To dobry moment, by zadbać o dobrą formę na resztę sezonu. Dzisiaj przedstawimy dietetyczne sposoby na regulację nastroju i utrzymanie wysokiej koncentracji.
Często, gdy dopada nas pierwsze jesienne zmęczenie, naturalnym odruchem sięgamy po słodką czekoladę. Nie jest to jednak najlepszy ze sposobów na zachowanie dobrego nastroju – działa on tylko chwilowo. Dopiero codzienna, zróżnicowana dieta pozwoli utrzymać dobre samopoczucie i sprawność umysłową na stałym poziomie. Zobacz, jakie składniki naszego menu są najważniejsze dla utrzymania pogody ducha!
Sięgaj po węglowodany złożone – unikaj słodyczy
Czasami tracimy nastrój przez złe decyzje dietetyczne. Dotyczy to zwłaszcza osób, które próbują zrzucić nieco wagi i rezygnują z ważnych dla zdrowia produktów.
Popularne ostatnio odstawienie węglowodanów złożonych – jak ziemniaki i zboża – powoduje częstsze sięganie po niezdrowe słodycze.
Dlaczego tak się dzieje? Węglowodany to inaczej wielocukry lub cukry złożone – stopniowo uwalniają się one do organizmu, dodając nam sił przez cały dzień. Kiedy z nich rezygnujemy wzrasta apetyt na cukry proste, które nie mają tylu cennych właściwości i zawierają niezdrowe dodatki. Węglowodany złożone regulują m.in. poziom aminokwasów, które znów wpływają na podwyższenie stężenia serotoniny. To dzięki temu neuroprzekaźnikowi jesteśmy bardziej zrelaksowani. Jeżeli więc chcesz zadbać o swój dobry nastrój zrezygnuj z cukrów prostych – czyli słodyczy – a na śniadanie spożywaj wielocukry, czyli węglowodany złożone.
Witaminy z grupy B – niezastąpione wsparcie nastroju
Niacyna, tiamina, pirydoksyna, kwas foliowy – nazwy witamin z grupy B coraz częściej słyszymy w mediach oraz w gabinetach lekarskich. Witaminy te są bardzo ważne dla naszego codziennego funkcjonowania, ponieważ odpowiadają za działanie układu nerwowego i mogą obniżyć poziom lęku. Niektóre badania wykazują, że poziom niacyny – czyli witaminy B3 – może wpływać na pewność siebie. Utrzymasz prawidłowy poziom tych witamin, sięgając po produkty takie, jak:
- wątróbka drobiowa i wieprzowa, orzeszki ziemne, ziemniaki, pomidory (niacyna);
- słonecznik, soczewica czerwona, groch, pieczywo pełnoziarniste, kalafior (tiamina);
- szpinak, szparagi, bób, brukselka, brokuł, banany (kwas foliowy);
- otręby pszenne, makrela, łosoś, marchew, gryka, soja (pirydoksyna).
Aby dostarczyć sobie energii płynącej z witamin grupy B, możesz także sięgnąć po szklankę DrWitt – jest to bardzo dobry sposób na uzupełnienie tych cennych składników.
Zaproś kwasy omega-3 i omega-6 do swojej Twojej kuchni
Nienasycone kwasy tłuszczowe to ważny budulec komórek, który odpowiada także za regulację tzw. hormonów szczęścia. Jeżeli chcesz pozyskać kwasy omega-3 i omega-6 z diety, jedz świeże ryby i doprawiaj sałatki olejami roślinnymi tłoczonymi na zimno. Warto przekonać się do smaku oleju lnianego, który jest szczególnie cennym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych.
Uwolnij się od stresu dzięki magnezowi!
Magnez jest składnikiem, który pomaga regulować poziom kortyzolu i adrenaliny w organizmie. Z tego względu szybko ubywa go w okresach przepracowania lub w innych stresujących sytuacjach. Jest to minerał, który uzupełniają także sportowcy, ponieważ zużywa się on w trakcie wysiłku fizycznego. Możemy zauważyć jego niedobór, kiedy pojawiają się problemy ze snem lub nadmierna senność, a także np. drganie powiek.
Warto doraźnie suplementować magnez, a także stale sięgać po migdały i kakao.
Jeżeli chcesz szybko dodać sobie energii, zastanów się nim kupisz słodką czekoladę. Dużo korzystniejsza dla organizmu będzie czekolada gorzka o zawartości kakao min. 90% lub proste kakao. Prawdziwe kakao zawiera dużo pobudzających składników, dlatego jest to wartościowy produkt zwłaszcza jesienią i zimą.
Czasami nie musimy układać specjalnego menu, by dostarczyć umysłowi wszystkich ważnych składników odżywczych, które odpowiadają za nasze samopoczucie. Kiedy nauczysz się, by sięgać po zróżnicowane produkty, Twój nastrój nie będzie tak łatwo ulegał sezonowym wahaniom. Czas napełnić szklankę DrWitt i uzupełnić swoje menu!
Klaudyna Kordowska,
mgr dietetyki