X

Poznaj produkty funkcjonalne

Regularne posiłki i ich wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie

 

Codziennie wychodzisz z domu bez śniadania, a w pracy masz tyle obowiązków, że nie zauważasz głodu i zjadasz lunch dopiero przed wyjściem? To ogromny błąd, który może negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu i samopoczuciu! Dowiedz się, dlaczego regularne posiłki w ciągu dnia są tak ważne i zadbaj o swoje zdrowie.

 

Instytut Żywności i Żywienia zaleca spożywanie od 4 do 5 posiłków w ciągu dnia. Najlepiej spożywać je w odstępach co 3-4 godziny. Dzięki takim przerwom między posiłkami, dostarczasz do organizmu energię potrzebną mu do prawidłowego funkcjonowania.

 

Jedzenie częstszych, ale mniejszych objętościowo posiłków, wpływa na poprawę koncentracji i przyspieszenie metabolizmu. Kiedy jesz dwa posiłki w ciągu dnia, organizm traktuje to jako sygnał do magazynowania energii na „czas głodu”. To mechanizm, który funkcjonuje w ludzkim ciele jako relikt ewolucji odziedziczony po przodkach, którzy nigdy nie wiedzieli, kiedy znów uda im się zdobyć pożywienie.

 

Jedząc regularnie zdrowe, zbilansowane potrawy i dbając przy tym o aktywność fizyczną, nie musisz się martwić o przybieranie na wadze. Pomoże Ci to również w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Ponieważ głównym źródłem energii dla mózgu jest glukoza, unikniesz w ten sposób spadków koncentracji i poprawisz swoją wydajność.

 

Dbając o regularność odżywiania, unikniesz również groźnych napadów głodu.

W ciągu jednego takiego “ataku” przyjmujesz znacznie więcej kalorii niż w trakcie normalnego posiłku. Zaletą jedzenia w 4-5 mniejszych porcjach jest właśnie to, że sumarycznie w ciągu dnia „zjadasz” mniej kalorii, a mimo to zachowujesz poczucie sytości i utrzymujesz koncentrację. Ponadto, łatwiej będzie Ci skończyć z niezdrowymi przekąskami, które nie pozostają bez wpływu na Twoją sylwetkę!

 

Regularne jedzenie w formie 3 głównych posiłków oraz 2 przekąsek przyspieszy metabolizm oraz pozwoli Ci cieszyć się energią przez cały dzień. Zadbaj o to, by znaleźć czas dla siebie i miej zawsze pod ręką składniki na szybkie, zdrowe przekąski. Do przygotowania takiego drugiego śniadania czy podwieczorku wystarczy:

jogurt naturalny z otrębami owsianymi i 2 łyżeczkami bakalii albo pokrojony owoc z masłem orzechowym na kromce razowego chrupkiego pieczywa.

 

Pamiętaj, że jedną z pięciu zalecanych dziennie porcji warzyw lub owoców możesz zastąpić szklanką soku, która nie tylko ugasi pragnienie, ale i dostarczy niezbędnych składników odżywczych.

 

Podsumowanie

Regularne jedzenie i aktywność fizyczna są niezwykle ważne, aby zachować dobre samopoczucie i zgrabną figurę. Dzięki posiłkom w niewielkich odstępach czasu co 3-4 godziny, zachowasz stały poziom cukru we krwi i energię przez cały dzień. Najbardziej optymalnym schematem żywienia są 3 główne posiłki oraz 2 przekąski. Jedną przekąskę w ciągu dnia można zastąpić szklanką soku owocowego.

 

Klaudyna Kordowska

Poradnia Mój Dietetyk

 Zobacz również produkty DrWitt