
Zdrowe podejście do snu – jak się wyspać?
Dlaczego wyspani czujemy się tak dobrze? Zdrowy sen pozwala na dogłębną regenerację organizmu – to głównie w nocy toczą się np. procesy wzrostu i namnażania komórek. To w trakcie snu utrwalamy też świeżo nabyte informacje i redukujemy napięcie zgromadzone w ciągu dnia. Jak spać, by cykle te przebiegały prawidłowo?
Melatonina i światło dla snu
Wschód i zachód słońca to naturalne zjawiska, które od zawsze wyznaczają nam rytm czuwania i snu. Mogłoby się wydawać, że pokonaliśmy te ograniczenia dzięki wynalezieniu żarówki, ale nasz organizm wymaga takich samych sygnałów jak dawniej.
Nadmiar światła trafiający do siatkówki naszego oka przed snem hamuje wydzielanie melatoniny – hormonu snu.
Dlatego zadbaj o to, by światło, z którym masz styczność na ok. 3 godziny przed snem (a minimum godzinę), było ciepłe i delikatne. Powinno ono mieć przyjemne barwy, które przywodzą na myśl sam zachód słońca. Unikaj przy tym elektroniki i innego źródła światła o niebieskiej barwie. Natomiast w ciągu dnia warto przebywać w jasnych pomieszczeniach. Dzięki temu Twój organizm będzie jasno rozpoznawał pory czuwania i odpoczynku.
Codzienny ruch to głęboki sen
Mimo, że coraz częściej żyjemy w pośpiechu, okazuje się, że nasze społeczeństwo jest mocno „zasiedziane”. Praca biurowa i goniące terminy rzeczywiście potrafią zmęczyć psychicznie, jednak nadal nie jest to zmęczenie ciała. Dlatego zwłaszcza kiedy pracujesz intelektualnie, zadbaj o normę codziennego wysiłku. Półgodzinny ruch na świeżym powietrzu pozwoli rozruszać mięśnie i zmniejszyć napięcie po pracy.
Idealna pora na ćwiczenia to 17-18, ale trening można odbywać także wieczorem.
Ważne, by nie rozgrzewać zanadto organizmu na 3 godziny przed snem, kiedy naturalnie spada jego temperatura. Ważny jest także ten zwykły i niepozorny ruch, taki jak chodzenie.
Zdrowy sen a wieczorne rytuały
Kiedy wyłączysz już całą elektronikę i zapalisz nastrojowe, ciepłe światło, poświęć czas na wyciszenie ciała i umysłu. Oddalenie codziennych niepokojów będzie łatwiejsze, jeżeli wypracujesz stałe rytuały. Na tym etapie dnia warto zadbać o wietrzenie sypialni i przebranie się w luźny strój. Można także np. przygotować ziołową herbatę i otworzyć ulubioną książkę. A czego nie robić?
Na pewno nie warto sięgać po alkohol, który rzeczywiście może ułatwić zaśnięcie, ale spłyca sen i powoduje wybudzenia.
Palacze powinni także zrezygnować z palenia przynajmniej na godzinę przed snem. Nie warto także zjadać późnych posiłków, zwłaszcza tych ciężkich. Unikaj także wystawiania się na silne emocje, których roztrząsanie zdecydowanie opóźni zaśnięcie.
Tych kilka prostych zasad to podstawa higieny snu. Możliwe, że część z Was już je znała, ale warto zweryfikować, czy naprawdę się do nich stosujecie. Przetestujcie nowe podejście do snu i sprawdźcie, jak wpływa to na jego jakość oraz Waszą energię.