X

Poznaj produkty funkcjonalne

Znajdź najlepszą formę aktywności fizycznej dla siebie!

 

Wszyscy wiemy, że aktywność fizyczna wpływa na nasze zdrowie i jest niezbędna, żeby zachować dobrą kondycję niezależnie od wieku. Ale czy zdajesz sobie sprawę, że wpływa również na samopoczucie, a nawet odporność na zmęczenie i stres? Dlatego warto w natłoku codziennych zajęć znaleźć czas na ruch – systematyczny i optymalnie dostosowany do potrzeb Twojego organizmu. Tylko jaką formę aktywności wybrać, jeśli nie należysz do fanów sportu? Wszystko zależy od tego, na jakim etapie życia jesteś i jaki typ ruchu sprawia Ci przyjemność!

 

Rodzina na basenie

 

Ruch jest szczególnie ważny dla najmłodszych, ponieważ pomaga im zdrowo rosnąć i prawidłowo się rozwijać. Jakie zajęcia wybrać dla dziecka? Najlepiej sprawdzi się pływanie, które poprawia kondycję i koordynację ruchową, a przy tym może stać się początkiem zamiłowania do wszelkich innych sportów wodnych.

Pamiętaj, by wspierać swoje pociechy w trakcie treningów i dotrzymywać im towarzystwa! 

Nie ma lepszej zachęty dla dziecka niż przykład ze strony rodzica, a przy okazji również Ty skorzystasz z zalet aktywności na basenie – pływanie to świetny sposób, żeby odciążyć zmęczony siedzącym trybem życia kręgosłup i skorygować różnego rodzaju wady postawy. To też skutecznie wsparcie dla układu oddechowego i układu krążenia. Jeśli jednak samo pływanie nie sprawia Ci przyjemności, a lubisz ruch w wodzie, wybierz bardziej urozmaicone zajęcia na basenie, takie aqua aerobic, aqua zumba czy aqua joga.

 

Wyprawy w pojedynkę

 

Brak kompana czy zamiłowanie do spokojnego spędzania czasu to żadna wymówka – wystarczy, że postawisz na rower. Dzięki niemu wzmocnisz organizm i zrelaksujesz się na świeżym powietrzu. A może uda Ci się namówić bliskich do towarzystwa i zaczniecie wspólnie urządzać weekendowe wycieczki? Na początku kondycja może nie pozwolić na dłuższe wyprawy, ale z każdym przejechanym kilometrem poczujesz się lepiej.

 

Inną ciekawą propozycją jest slow jogging, czyli podejście do biegania rodem z Japonii.

Polega na bardzo powolnym truchtaniu, które pozwala czerpać radość z ruchu bez pilnowania czasu czy tempa. Slow jogging to swobodny i luźny bieg, bez napięcia, bez rywalizacji, bez pośpiechu i myślenia o pokonanym dystansie – czysty, minimalistyczny relaks!

 

 

Senior w dobrej formie

 

U seniora aktywność fizyczna nadal jest niezwykle ważna. Dlaczego? Pozwala zapobiec pojawianiu się problemów motorycznych, a nawet niektórych chorób! Szczególnie korzystna jest gimnastyka w wodzie, która pomaga zachować nie tylko kondycję fizyczną, ale i dobre samopoczucie.

Taka forma aktywności nie obciąża stawów, jest łagodna dla kręgosłupa i  opóźnia procesy starzenia, a przy tym relaksuje, gdyż sprzyja produkcji endorfin – hormonów szczęścia. Zajęcia w wodzie dla osób starszych to też wspaniała okazja do spędzenia czasu z innymi, a brać w nich udział mogą nawet ci, którzy zmagają się z nadwagą i otyłością.

 

Bardzo dobrą, wszechstronną i ostatnio niezwykle modną aktywnością jest także nordic walking.

 

Uprawiany regularnie pozwala zredukować nadciśnienie, poprawić sprawność układu krążenia oraz kondycję. Dodatkowo kijki pozytywnie wpływają na zmysł równowagi, więc nie trzeba obawiać się upadków, szczególnie groźnych dla osób w podeszłym wieku!

W zdrowym ciele – zdrowy duch, a sport sprzyja harmonijnemu rozwojowi człowieka przez całego jego życie! Warto znaleźć własną motywację i swój własny sposób na aktywność fizyczną. Bez względu na to, którą dyscyplinę wybierzesz,  systematycznie uprawiana będzie miała zbawienny wpływ na Twoją kondycję – fizyczną i psychiczną.

 

Agnieszka Bator

instruktor fitness, trener pływania

 Zobacz również produkty DrWitt